  • PLF1D121MCL2
PLF1D121MCL2
advertisement
Manufacturer No:
PLF1D121MCL2
HK JDW NO:
555-PLF1D121MCL2
Purchasing and Inquiry
PLF1D121MCL2 Overview
Systems need 2.8A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 35mOhm on this electrical device.This comp2nt's pin number is 2.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PLF1D121MCL2 Features
2.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 35mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF1D121MCL2 Applications
There are a lot of Nichicon PLF1D121MCL2 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
PLF1D121MCL2
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    19mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    480μA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm