  • PLF1D220MCL2TP
PLF1D220MCL2TP
advertisement
Manufacturer No:
PLF1D220MCL2TP
HK JDW NO:
555-PLF1D220MCL2TP
Purchasing and Inquiry
PLF1D220MCL2TP Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 1.7A @ 100kHz.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 50mOhm.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PLF1D220MCL2TP Features
1.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 50mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF1D220MCL2TP Applications
There are a lot of Nichicon PLF1D220MCL2TP applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
PLF1D220MCL2TP
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    22μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.7A
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm