  • PLF1D470MCL2
PLF1D470MCL2
advertisement
Manufacturer No:
PLF1D470MCL2
HK JDW NO:
555-PLF1D470MCL2
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLF1D470MCL2 Overview
System power is determined by 2A @ 100kHz ripple current on a high frequency.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 45mOhm.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
PLF1D470MCL2 Features
2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF1D470MCL2 Applications
There are a lot of Nichicon PLF1D470MCL2 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLF1D470MCL2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    PLF
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.188mA
  • Ripple Current
    2A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm