  • PLF1D820MCL2
PLF1D820MCL2
advertisement
Manufacturer No:
PLF1D820MCL2
HK JDW NO:
555-PLF1D820MCL2
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLF1D820MCL2 Overview
In order to power systems, 2.6A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 40mOhm on this electrical device.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
PLF1D820MCL2 Features
2.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF1D820MCL2 Applications
There are a lot of Nichicon PLF1D820MCL2 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLF1D820MCL2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    PLF
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    328μA
  • Ripple Current
    2.6A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm