  • PLF1E100MCL7TP
PLF1E100MCL7TP
advertisement
Manufacturer No:
PLF1E100MCL7TP
HK JDW NO:
555-PLF1E100MCL7TP
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
PLF Series 10μF 25V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Tape & Box (TB)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 10μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Tape & Box (TB) packaging. It belongs to PLF series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the PLF1E100MCL7TP capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon PLF1E100MCL7TP is suitable to conduct the ripple current at 1.5A. PLF1E100MCL7TP Capacitor is mounted by Through Hole. The typical values of Voltage - Rated DC are 25V. PLF1E100MCL7TP Capacitor. There are 125μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has Radial terminations in total. Voltage - Rated often has values of 25V. This device's minimum working temperature must not be less than -55°C. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 105°C.
PLF Series
Capacitance: 10μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Tape & Box (TB)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of PLF1E100MCL7TP Aluminum Polymer Capacitors.
  • Bypassing Noise Filtering
  • Power Factor Correction
  • DC Link
  • To enhance power efficiency
  • Power Line Buffering
  • Flashtube Ignition
  • Frequency Converters
  • Audio Crossover
  • Motor Start
  • Lighting Ballast
Step5Bar-code shipping tag
PLF1E100MCL7TP
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    125μA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V