  • PLF1E470MDO2TD
PLF1E470MDO2TD
advertisement
Manufacturer No:
PLF1E470MDO2TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLF1E470MDO2TD
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLF1E470MDO2TD Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3A @ 100kHz.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 30mOhm, this electrical device works as follows.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
PLF1E470MDO2TD Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF1E470MDO2TD Applications
There are a lot of Nichicon PLF1E470MDO2TD applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
PLF1E470MDO2TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Series
    PLF
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm