  • PLF1E560MDO2TD
PLF1E560MDO2TD
advertisement
Manufacturer No:
PLF1E560MDO2TD
HK JDW NO:
555-PLF1E560MDO2TD
Purchasing and Inquiry
PLF1E560MDO2TD Overview
3.8A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 28mOhm.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PLF1E560MDO2TD Features
3.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF1E560MDO2TD Applications
There are a lot of Nichicon PLF1E560MDO2TD applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
PLF1E560MDO2TD
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    56μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.8A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm