  • PLF1E6R8MCL2TP
PLF1E6R8MCL2TP
advertisement
Manufacturer No:
PLF1E6R8MCL2TP
HK JDW NO:
555-PLF1E6R8MCL2TP
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
PLF Series 6.8μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Tape & Box (TB)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 6.8μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Tape & Box (TB) packaging. It belongs to PLF series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the PLF1E6R8MCL2TP capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon PLF1E6R8MCL2TP is suitable to conduct the ripple current at 1.2A. PLF1E6R8MCL2TP Capacitor is mounted by Through Hole. PLF1E6R8MCL2TP Capacitor. Voltage - Rated often has values of 25V.
PLF Series
Capacitance: 6.8μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Tape & Box (TB)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of PLF1E6R8MCL2TP Aluminum Polymer Capacitors.
  • To reduce power noise & signal noise
  • Voltage Doubling
  • UPS Buffering
  • Audio Crossover
  • Decoupling Noise Filtering
  • Bypassing Noise Filtering
  • To enhance power efficiency
  • Frequency Converters
  • Lighting Ballast
  • Power Factor Correction
Step5Bar-code shipping tag
PLF1E6R8MCL2TP
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.2A
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm