  • PLG0E392MD01
PLG0E392MD01
advertisement
Manufacturer No:
PLG0E392MD01
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLG0E392MD01
Package:
Radial, Can
Datasheet:
PLG0E392MD01
Purchasing and Inquiry
PLG0E392MD01 Overview
There is a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
PLG0E392MD01 Features
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLG0E392MD01 Applications
There are a lot of Nichicon PLG0E392MD01 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
PLG0E392MD01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    PLG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    3900μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm