  • PLG0J122MDO1
PLG0J122MDO1
advertisement
Manufacturer No:
PLG0J122MDO1
HK JDW NO:
555-PLG0J122MDO1
Datasheet:
PLG0J122MDO1
Purchasing and Inquiry
PLG0J122MDO1 Overview
6.1A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.The device has an ESR of 9mOhm.Moreover, the part has a dissipation factor 0.08 %.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
PLG0J122MDO1 Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLG0J122MDO1 Applications
There are a lot of Nichicon PLG0J122MDO1 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLG0J122MDO1
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.512mA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm