  • PLH10AS1612R1P2B
PLH10AS1612R1P2B
advertisement
Manufacturer No:
PLH10AS1612R1P2B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PLH10AS1612R1P2B
Package:
Vertical, 4 PC Pin
Datasheet:
PLH10AS1612R1P2B
Description:
Common Mode Filters / Chokes 160uH 2.1A 250volt
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PLH10AS1612R1P2B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Vertical, 4 PC Pin
  • Operating Temperature
    -25°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PLH10
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.630W 18.00mmx16.00mm
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Additional Feature
    L 160 MICRO HENRY; HIGH-FREQUENCY TYPE; CORE VERTICAL TYPE STRUCTURE; ALIGNED WINDING TYPE
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    BOX
  • Depth
    16mm
  • Military Standard
    Not
  • Approval Agency
    EN
  • Physical Dimension
    L18.0XB16.0XH17.5 (mm)/L0.709XB0.63XH0.689 (inch)
  • Operating Frequency
    50Hz Hz
  • Inductance
    160 μH
  • Current
    2.1A
  • Max DC Current
    2.1A
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Filter Type
    Power Line
  • DC Current
    2.1A
  • Number of Lines
    2
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    80mOhm
  • Insulation Resistance-Min
    100MOhm
  • Height
    17.5mm
  • Length
    18mm