  • PLS0E152MDO1TD
PLS0E152MDO1TD
advertisement
Manufacturer No:
PLS0E152MDO1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLS0E152MDO1TD
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLS0E152MDO1TD Overview
5.5A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 8mOhm.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
PLS0E152MDO1TD Features
5.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLS0E152MDO1TD Applications
There are a lot of Nichicon PLS0E152MDO1TD applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
PLS0E152MDO1TD
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    PLS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    750μA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm