  • PLS0E681MCL2
PLS0E681MCL2
advertisement
Manufacturer No:
PLS0E681MCL2
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLS0E681MCL2
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLS0E681MCL2 Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.9A @ 100kHz.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
PLS0E681MCL2 Features
3.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLS0E681MCL2 Applications
There are a lot of Nichicon PLS0E681MCL2 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
PLS0E681MCL2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    PLS
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    340μA
  • Ripple Current
    3.9A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.9A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C