  • PLS0J331MDL4TD
PLS0J331MDL4TD
advertisement
Manufacturer No:
PLS0J331MDL4TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLS0J331MDL4TD
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLS0J331MDL4TD Overview
3A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.Electrical device with 20mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PLS0J331MDL4TD Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLS0J331MDL4TD Applications
There are a lot of Nichicon PLS0J331MDL4TD applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
PLS0J331MDL4TD
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    PLS
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    416μA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm