  • PLS1C331MDO1
PLS1C331MDO1
advertisement
Manufacturer No:
PLS1C331MDO1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLS1C331MDO1
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLS1C331MDO1 Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 4.7A @ 100kHz to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 9mOhm on this electrical device.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
PLS1C331MDO1 Features
4.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLS1C331MDO1 Applications
There are a lot of Nichicon PLS1C331MDO1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
PLS1C331MDO1
    Select All
  • Published
    2009
  • Series
    PLS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.056mA
  • Ripple Current
    4.7A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.7A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C