  • PLV1C221MDL1
PLV1C221MDL1
advertisement
Manufacturer No:
PLV1C221MDL1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLV1C221MDL1
Package:
Radial, Can
Datasheet:
PLV1C221MDL1
Purchasing and Inquiry
PLV1C221MDL1 Overview
For power systems, 2.9A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.There is a 23mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.URdc must be set to 15V for stable operation.Various factors contribute to the dissipation factor of 0.12 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PLV1C221MDL1 Features
2.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 23mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 15V
an operating temperature of -55°C~105°C
PLV1C221MDL1 Applications
There are a lot of Nichicon PLV1C221MDL1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
PLV1C221MDL1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    PLV
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    23mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    15V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    704μA
  • Ripple Current
    2.9A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.9A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm