  • PLV1D331MDL1
PLV1D331MDL1
advertisement
Manufacturer No:
PLV1D331MDL1
HK JDW NO:
555-PLV1D331MDL1
Purchasing and Inquiry
PLV1D331MDL1 Overview
Systems need 2.8A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 24mOhm.It is important to note that the part has a dissipation factor of 0.12 %.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
PLV1D331MDL1 Features
2.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 24mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLV1D331MDL1 Applications
There are a lot of Nichicon PLV1D331MDL1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
PLV1D331MDL1
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    24mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.32mA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    13mm