  • PLV1E151MDL1
PLV1E151MDL1
advertisement
Manufacturer No:
PLV1E151MDL1
HK JDW NO:
555-PLV1E151MDL1
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
PLV Series 150μF 25V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 150μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Bulk packaging. It belongs to PLV series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the PLV1E151MDL1 capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon PLV1E151MDL1 is suitable to conduct the ripple current at 2.4A. PLV1E151MDL1 Capacitor is mounted by Through Hole. The typical values of Voltage - Rated DC are 25V. There are 2 terminals embeded in PLV1E151MDL1 Capacitor. There are 750μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has Radial terminations in total.
PLV Series
Capacitance: 150μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Bulk
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of PLV1E151MDL1 Aluminum Polymer Capacitors.
  • DC Buffering
  • Power Factor Correction
  • Power Line Buffering
  • PFC
  • UPS Buffering
  • Server motherboards
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • Computer motherboards
  • Audio Crossover
  • Flashtube Ignition
Step5Bar-code shipping tag
PLV1E151MDL1
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    26mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    750μA
  • Ripple Current
    2.4A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.4A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    12mm