  • PLV1E271MDL1TD
PLV1E271MDL1TD
advertisement
Manufacturer No:
PLV1E271MDL1TD
HK JDW NO:
555-PLV1E271MDL1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
PLV1E271MDL1TD
Purchasing and Inquiry
PLV1E271MDL1TD Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 2.8A @ 100kHz to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 25mOhm.The dissipation factor of the part is 0.12 %.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
PLV1E271MDL1TD Features
2.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLV1E271MDL1TD Applications
There are a lot of Nichicon PLV1E271MDL1TD applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLV1E271MDL1TD
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    Polymer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.35mA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    13mm