  • PLV1H390MDL1TD
PLV1H390MDL1TD
advertisement
Manufacturer No:
PLV1H390MDL1TD
HK JDW NO:
555-PLV1H390MDL1TD
Purchasing and Inquiry
PLV1H390MDL1TD Overview
2.2A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.There is a 29mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.Dissipation factor of the part is 0.12 %.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
PLV1H390MDL1TD Features
2.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 29mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLV1H390MDL1TD Applications
There are a lot of Nichicon PLV1H390MDL1TD applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLV1H390MDL1TD
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    29mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    390μA
  • Ripple Current
    2.2A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.2A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    12mm