  • PLV1H680MDL1
PLV1H680MDL1
advertisement
Manufacturer No:
PLV1H680MDL1
HK JDW NO:
555-PLV1H680MDL1
Purchasing and Inquiry
PLV1H680MDL1 Overview
Systems need 2.6A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 28mOhm.The dissipation factor of the part is 0.12 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PLV1H680MDL1 Features
2.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLV1H680MDL1 Applications
There are a lot of Nichicon PLV1H680MDL1 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLV1H680MDL1
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    680μA
  • Ripple Current
    2.6A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm