  • PLV1J270MDL1TD
PLV1J270MDL1TD
advertisement
Manufacturer No:
PLV1J270MDL1TD
HK JDW NO:
555-PLV1J270MDL1TD
Purchasing and Inquiry
PLV1J270MDL1TD Overview
For power systems, 2.1A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 33mOhm on this electrical device.Dissipation factor of the part is 0.12 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
PLV1J270MDL1TD Features
2.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 33mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLV1J270MDL1TD Applications
There are a lot of Nichicon PLV1J270MDL1TD applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLV1J270MDL1TD
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    27μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    33mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    340μA
  • Ripple Current
    2.1A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    12mm