  • PLV1K100MCL1
PLV1K100MCL1
advertisement
Manufacturer No:
PLV1K100MCL1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLV1K100MCL1
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLV1K100MCL1 Overview
In order to power systems, 1.7A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.Electrical device with 40mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Dissipation factor of the part is 0.12 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PLV1K100MCL1 Features
1.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLV1K100MCL1 Applications
There are a lot of Nichicon PLV1K100MCL1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
PLV1K100MCL1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    PLV
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    160μA
  • Ripple Current
    1.7A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm