  • PLV1V151MDL1TD
PLV1V151MDL1TD
advertisement
Manufacturer No:
PLV1V151MDL1TD
HK JDW NO:
555-PLV1V151MDL1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
PLV Series 150μF 35V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Tape & Box (TB)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 150μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Tape & Box (TB) packaging. It belongs to PLV series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the PLV1V151MDL1TD capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon PLV1V151MDL1TD is suitable to conduct the ripple current at 2.7A. PLV1V151MDL1TD Capacitor is mounted by Through Hole. The typical values of Voltage - Rated DC are 35V. There are 2 terminals embeded in PLV1V151MDL1TD Capacitor. There are 1.05mA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has Radial terminations in total. The dielectric materials are defined as ALUMINUM.
PLV Series
Capacitance: 150μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Tape & Box (TB)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of PLV1V151MDL1TD Aluminum Polymer Capacitors.
  • Computer motherboards
  • Frequency Converters
  • Flashtube Ignition
  • Power Line Buffering
  • Signal decoupling & power bypass
  • Motor Control
  • Audio Crossover
  • To enhance power efficiency
  • Motor Start
  • Coupling or blocking
Step5Bar-code shipping tag
PLV1V151MDL1TD
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    26mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.05mA
  • Ripple Current
    2.7A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm