  • PLV1V560MCL1TD
PLV1V560MCL1TD
advertisement
Manufacturer No:
PLV1V560MCL1TD
HK JDW NO:
555-PLV1V560MCL1TD
Purchasing and Inquiry
PLV1V560MCL1TD Overview
1.9A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 29mOhm on this electrical device.Moreover, the part has a dissipation factor 0.12 %.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
PLV1V560MCL1TD Features
1.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 29mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLV1V560MCL1TD Applications
There are a lot of Nichicon PLV1V560MCL1TD applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLV1V560MCL1TD
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    29mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    392μA
  • Ripple Current
    1.9A
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.9A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    9mm