  • PLV2A100MDL1
PLV2A100MDL1
advertisement
Manufacturer No:
PLV2A100MDL1
HK JDW NO:
555-PLV2A100MDL1
Purchasing and Inquiry
PLV2A100MDL1 Overview
Systems need 1.8A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.ESR (Equivalent Series Resistance) of 42mOhm is observed in this electrical device.Moreover, the part has a dissipation factor 0.12 %.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
PLV2A100MDL1 Features
1.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 42mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLV2A100MDL1 Applications
There are a lot of Nichicon PLV2A100MDL1 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLV2A100MDL1
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    42mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    200μA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm