  • PLV2A180MDL1
PLV2A180MDL1
advertisement
Manufacturer No:
PLV2A180MDL1
HK JDW NO:
555-PLV2A180MDL1
Purchasing and Inquiry
PLV2A180MDL1 Overview
Systems need 2.2A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 38mOhm.The dissipation factor of the part is 0.12 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
PLV2A180MDL1 Features
2.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 38mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLV2A180MDL1 Applications
There are a lot of Nichicon PLV2A180MDL1 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLV2A180MDL1
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    18μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    360μA
  • Ripple Current
    2.2A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.2A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm