  • PLX1D151MDL1TD
PLX1D151MDL1TD
advertisement
Manufacturer No:
PLX1D151MDL1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLX1D151MDL1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
PLX1D151MDL1TD
Purchasing and Inquiry
PLX1D151MDL1TD Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 2.3A @ 100kHz.There is a 26mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.Stable operation requires -55°C~125°C as the operating temperature.
PLX1D151MDL1TD Features
2.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 26mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
PLX1D151MDL1TD Applications
There are a lot of Nichicon PLX1D151MDL1TD applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
PLX1D151MDL1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Series
    PLX
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    26mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    600μA
  • Ripple Current
    910mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm