  • PLX1H470MDL1
PLX1H470MDL1
advertisement
Manufacturer No:
PLX1H470MDL1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLX1H470MDL1
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLX1H470MDL1 Overview
Systems need 2.6A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.The device has an ESR of 29mOhm.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~125°C.
PLX1H470MDL1 Features
2.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 29mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
PLX1H470MDL1 Applications
There are a lot of Nichicon PLX1H470MDL1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
PLX1H470MDL1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    PLX
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    29mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    470μA
  • Ripple Current
    2.6A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm