  • PLZ27D-HG3/H
PLZ27D-HG3/H
advertisement
Manufacturer No:
PLZ27D-HG3/H
HK JDW NO:
884-PLZ27D-HG3/H
Datasheet:
PLZ27D-HG3/H
Description:
ZENER DIODE 45Ohm ±3% 27V 200nA @ 21V 150°C 500mW 2 Terminations ZENER DO-219AC
Step5Bar-code shipping tag
PLZ27D-HG3/H
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2017
  • Tolerance
    ±3%
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-61000-4-2, 4-5
  • Impedance
    45Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 21V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    45Ohm
  • Reference Voltage
    27V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    27V
  • Zener Voltage
    27V
  • Voltage Tol-Max
    2.5%
  • Working Test Current
    5mA