  • PM-5R0H155-R
PM-5R0H155-R
advertisement
Manufacturer No:
PM-5R0H155-R
HK JDW NO:
255-PM-5R0H155-R
Package:
Radial, Can, Horizontal
Datasheet:
PM-5R0H155-R
Description:
CAP 1.5F -20% +80% 5V T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM-5R0H155-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can, Horizontal
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    PowerStor PM
  • Size / Dimension
    0.906Lx0.839W 23.00mmx21.30mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Capacitance
    1.5F
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Orientation
    Horizontal
  • Depth
    23mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.3mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Lead Spacing
    0.209 5.30mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    5V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 60°C
  • Leakage Current
    15μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    21.3mm
  • Width
    11mm