  • PM-5R0H474-R
PM-5R0H474-R
advertisement
Manufacturer No:
PM-5R0H474-R
HK JDW NO:
255-PM-5R0H474-R
Package:
Radial, Can, Horizontal
Datasheet:
PM-5R0H474-R
Description:
Cap Supercap 0.47F 5V -20% to 80% Radial SMD 11.8mm 8uA 0.5 Ohm PowerStor 60°C Bulk
Step5Bar-code shipping tag
PM-5R0H474-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can, Horizontal
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    453.59237mg
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    PowerStor PM
  • Size / Dimension
    0.571Lx0.681W 14.50mmx17.30mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • Capacitance
    470mF
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Orientation
    Horizontal
  • Depth
    17.3mm
  • Lead Pitch
    11.8mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Lead Spacing
    0.465 11.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    5V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 60°C
  • Leakage Current
    8μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    14mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Width
    9mm