  • PM0603H-3N3-RC
PM0603H-3N3-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM0603H-3N3-RC
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-PM0603H-3N3-RC
Package:
0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM0603H-3N3-RC
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Published
  • Tolerance
    9.091%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    3.3 nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • Max DC Current
    300mA
  • Frequency - Self Resonant
    5.7GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    14
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    120mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.0033 µH
  • Special Feature
    INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.3 NANO HENRY
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm