  • PM1608-151M-RC
PM1608-151M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM1608-151M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM1608-151M-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM1608-151M-RC
Description:
Ind Power Bobbin Core 150uH 20% 100KHz 41Q-Factor Ferrite 250mA T/R
Step5Bar-code shipping tag
PM1608-151M-RC
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PM1608
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.45mm
  • Construction
    Rectangular
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    2Ohm Max
  • Max DC Current
    250mA
  • Frequency - Self Resonant
    6MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    41 @ 796kHz
  • Inductance Frequency - Test
    796kHz
  • Current - Saturation
    270mA
  • Case/Size Code
    2618
  • DC Current
    250mA
  • Height
    2.92mm
  • Height Seated (Max)
    0.115 2.92mm