  • PM1608-6R8M
PM1608-6R8M
advertisement
Manufacturer No:
PM1608-6R8M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM1608-6R8M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM1608-6R8M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM1608-6R8M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PM1608
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Bobbin Core
  • Current Rating
    1.4A
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    130mOhm Max
  • Max DC Current
    1.4A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    1.2A
  • Case/Size Code
    2618
  • Height
    2.92mm
  • Height Seated (Max)
    0.115 2.92mm