  • PM1608S-4R7M-RC
PM1608S-4R7M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM1608S-4R7M-RC
HK JDW NO:
103-PM1608S-4R7M-RC
Datasheet:
PM1608S-4R7M-RC
Step5Bar-code shipping tag
PM1608S-4R7M-RC
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2009
  • Series
    PM1608S
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.173W 6.60mmx4.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Copper/Nickel/Gold (Cu/Ni/Au)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
    1
  • Depth
    4.4mm
  • Construction
    Rectangular
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    60mOhm Max
  • Max DC Current
    1.4A
  • Frequency - Self Resonant
    105MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    40 @ 200kHz
  • Case/Size Code
    2617
  • DC Current
    1.4A
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm