  • PM1812-101J
PM1812-101J
advertisement
Manufacturer No:
PM1812-101J
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM1812-101J
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
PM1812-101J
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM1812-101J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    26.988746mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PM1812
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Molded Chip
  • Current Rating
    110mA
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    8Ohm Max
  • Max DC Current
    110mA
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    40 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    40
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm