  • PM1812-4R7J-RC
PM1812-4R7J-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM1812-4R7J-RC
HK JDW NO:
103-PM1812-4R7J-RC
Datasheet:
PM1812-4R7J-RC
Description:
Fixed Inductors 4.7uH 5%
Step5Bar-code shipping tag
PM1812-4R7J-RC
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
    1
  • Depth
    3.2mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    315mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Max DC Current
    315mA
  • Frequency - Self Resonant
    35MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    50 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Q Factor
    50
  • DC Current
    315mA
  • Special Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm