  • PM20-1R2K
PM20-1R2K
advertisement
Manufacturer No:
PM20-1R2K
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM20-1R2K
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
PM20-1R2K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM20-1R2K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    PM20
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    390mA
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.2μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    750mOhm Max
  • Max DC Current
    390mA
  • Frequency - Self Resonant
    100MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    28 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    28
  • Q Factor
    28
  • Height Seated (Max)
    0.087 2.20mm