  • PM2110-680K
PM2110-680K
advertisement
Manufacturer No:
PM2110-680K
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM2110-680K
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM2110-680K
Step5Bar-code shipping tag
PM2110-680K
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    NO LEAD
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PM2110
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.201Lx1.000W 30.50mmx25.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Resistance
    27mOhm
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    5.9A
  • Inductance
    68μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    27mOhm Max
  • Max DC Current
    5.9A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Height
    15.75mm
  • Height Seated (Max)
    0.620 15.75mm