  • PM3316S-6R8M-RC
PM3316S-6R8M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM3316S-6R8M-RC
HK JDW NO:
103-PM3316S-6R8M-RC
Datasheet:
PM3316S-6R8M-RC
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.2A 75 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
PM3316S-6R8M-RC
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2009
  • Series
    PM3316S
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.394W 12.70mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Depth
    10.2mm
  • Current Rating
    2.2A
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    75mOhm
  • Max DC Current
    2.2A
  • Frequency - Self Resonant
    35MHz
  • Q @ Freq
    22 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    22
  • Current - Saturation
    2.8A
  • Case/Size Code
    5039
  • Height
    5.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.205 5.20mm