  • PM3604-300-RC
PM3604-300-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM3604-300-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM3604-300-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM3604-300-RC
Description:
INDUCT ARRAY 2 COIL 300UH SMD
Step5Bar-code shipping tag
PM3604-300-RC
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    4
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PM3600
  • Size / Dimension
    0.550Lx0.452W 13.97mmx11.48mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    730mOhm
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    2
  • Depth
    13.97mm
  • Base Part Number
    PM3604
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    300 μH
  • Max DC Current
    520mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    ON CIRCLE
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    730mOhm Max
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    520mA
  • Special Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Inductance - Parallel
    300 μH
  • Inductance - Series
    1.2 mH
  • Number of Coils
    2
  • DC Resistance (DCR) - Series
    2.92Ohm Max
  • Current Rating - Series
    260mA
  • Inductance - Connected In Series
    1.2mH
  • Height
    0.265 6.73mm