  • PM40-121K
PM40-121K
advertisement
Manufacturer No:
PM40-121K
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM40-121K
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
PM40-121K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM40-121K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PM40
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    110mA
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    120μH
  • Test Frequency
    796kHz
  • DC Resistance (DCR)
    8Ohm Max
  • Max DC Current
    110mA
  • Frequency - Self Resonant
    6MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    40 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Q Factor
    40
  • Height Seated (Max)
    0.126 3.20mm