  • PM628S-150-RC
PM628S-150-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM628S-150-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM628S-150-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM628S-150-RC
Description:
Ind Power Shielded Bobbin Core 15uH 30% 100KHz 9.5Q-Factor Ferrite 1.7A T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM628S-150-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PM628S
  • Size / Dimension
    0.268Lx0.268W 6.80mmx6.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    15μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    78mOhm Max
  • Max DC Current
    1.7A
  • Frequency - Self Resonant
    23MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    9.5 @ 2.52MHz
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    1.3A
  • Case/Size Code
    2727
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm