  • PM74SH-330M-RC
PM74SH-330M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM74SH-330M-RC
HK JDW NO:
103-PM74SH-330M-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM74SH-330M-RC
Description:
Inductor Power Shielded Bobbin Core 33uH 20% 100KHz 25Q-Factor Ferrite 1.15A 115mOhm DCR T/R
Step5Bar-code shipping tag
PM74SH-330M-RC
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    PM74SH
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.276W 7.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    115mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    7.3mm
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Current Rating
    1.15A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    33μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    115mOhm Max
  • Max DC Current
    1.15A
  • Frequency - Self Resonant
    12MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    25 @ 2.52MHz
  • Current - Saturation
    900mA
  • Case/Size Code
    2828
  • DC Current
    1.15A
  • Height
    4.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm