  • PMB2203220KFPA
PMB2203220KFPA
advertisement
Manufacturer No:
PMB2203220KFPA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PMB2203220KFPA
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 2KVDC SCREW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMB2203220KFPA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Nichicon
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    PMB
  • Size / Dimension
    1.654" L x 0.669" W (42.00mm x 17.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Screw Terminals
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    0.22 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.1 mOhms
  • Lead Spacing
    1.004" (25.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    2000V (2kV)
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    700V