  • PMC-0701F1520
PMC-0701F1520
advertisement
Manufacturer No:
PMC-0701F1520
Manufacturer:
PIC GmbH
HK JDW NO:
617-PMC-0701F1520
Package:
Datasheet:
PMC-0701F1520
Description:
MICRO SMD REED SWITCH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMC-0701F1520
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Glass Body
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Circuit
    SPST-NO
  • Operate Time
    0.3ms
  • Release Time
    0.1ms
  • Power - Rated
    10W
  • Size - Body
    0.276Lx0.059W x 0.079 H 7.00mmx1.50mmx2.00mm
  • Current - Switching
    500mA AC/DC
  • Operate Range
    15 ~ 20AT
  • Current - Carry
    700mA AC/DC
  • Voltage - Switching AC
    120V
  • Voltage - Switching DC
    150V
  • Release Range
    4AT
  • Length - Overall
    0.512 13.00mm
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm