  • PMC0402-100
PMC0402-100
advertisement
Manufacturer No:
PMC0402-100
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PMC0402-100
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
PMC0402-100
Description:
EMI Filter Beads, Chokes & Arrays 10 ohms 25%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMC0402-100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    PMC
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    25%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Subcategory
    Other Filters
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip Bead
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    PMC0402
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    10Ohm
  • Max DC Current
    500mA
  • Filter Type
    FERRITE CHIP
  • Rated Current
    0.5A
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    100mOhm
  • Impedance @ Frequency
    10Ohm @ 100MHz
  • Height
    508μm
  • Width
    0.5mm