  • PME261JC6100KR03
PME261JC6100KR03
advertisement
Manufacturer No:
PME261JC6100KR03
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PME261JC6100KR03
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100nF Film Capacitor 10% Radial 1kV-DC 500V-AC PAPER Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
PME261JC6100KR03
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    PAPER
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    11.3mm
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    20.3mm
  • Capacitor Type
    PAPER CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    16.5mm
  • Length
    24mm
  • Width
    11.3mm