  • PMEG2005AEL,315
PMEG2005AEL,315
advertisement
Manufacturer No:
PMEG2005AEL,315
HK JDW NO:
554-PMEG2005AEL,315
Package:
SOD-882
Datasheet:
PMEG2005AEL,315
Step5Bar-code shipping tag
PMEG2005AEL,315
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-882
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    453.59237mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PMEG2005
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.5mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    440mV @ 500mA
  • Forward Current
    500mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1.5mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    3A
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Current - Average Rectified (Io)
    500mA DC
  • Forward Voltage
    440mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    20V
  • Average Rectified Current
    500mA
  • Peak Reverse Current
    1.5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    20V
  • Capacitance @ Vr, F
    25pF @ 1V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    3A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    3A
  • Height
    470μm
  • Length
    1.02mm